Her er de nominerede til TV-Prisen 2010

17. juni 2010 | Af Svend-Vilhelm Fredsgaard R. Mikkelsen | webmaster@mediefonen.dk



Foto: Tine Harden, DR

Fredag den 20. august bliver årets TV Priser traditionen tro uddelt i København, som afslutningen på TV Festival'en 2010. Og de nominerede til årets priser er nu blevet offentliggjort.
12 professionelle fagjuryer, med hver sin formand, har efter flere hundrede timers TV-seening fundet frem til det bedste af det bedste indenfor årets danske TV-produktioner.

Som noget nyt bliver årets gallafest afholdt samme sted som TV-Festival'ens sessions og workshops. Og det sted bliver DanseHallerne i Carlsbergbyen på Vesterbro i København. Der uddeles i alt 28 TV-priser - 22 redaktionelle priser og 6 tekniske priser.
Priserne som årets Årets Otto og Årets Værtstalent offentliggøres først ved prisuddelingen den 20. august.

Seerprisen

Ultimatum (Koncern, TV 2)
De unge mødre (Sand TV, Kanal 4)
X Factor (Blu, DR 1)
Spise med Price (DR, DR 2 & DR 1)
De 7 Drab (Selskabet.tv, TV 2)
Forbrydelsen II (DR, DR 1)
Manden med de gyldne ører (DR, DR 2)
Luksusfælden (Metronome, TV 3)
Paradise Hotel (Mastiff, TV 3)
Bonderøven (DR, DR 2)
 
Bedste Faktaserie

Operation X (Monday Media, TV 2)
De 7 Drab (Selskabet.tv, TV 2)
Kongehuset Indefra (DR, DR 1)
Felthospitalet (TV 2 Nyhederne, TV 2)
Ultimatum (Koncern, TV 2)
 
Bedste Sportsprogram

Onside (Viasat Sport, TV 3 +)
Tour de France: Studiet (TV 2 Sporten, TV 2)
LPS (TV 2 Sporten, TV 2)
 
Bedste Dokumentarprogram

Lille Voksen (Team Produ... / Bastard..., TV 2)
Blekingegadebanden (Bastard Film, DR 1)
Manden som løj verden i krig (DR, DR 1)
SOS Fanget af pirater (DR, DR 1)
Flystyrt i Ishavet (TV 2 Østjylland, TV 2)
 
Bedste Livsstilsprogram

Luksusfælden (Metronome, TV 3)
Til middag hos... (Blu, TV 3)
Spise med Price  (DR, DR 2 & DR 1)
Bonderøven (DR, DR 2)
4-Stjernes Middag (SBS TV, Kanal 5)
 
Bedste TV-Underholdning

Dagens Mand (Blu, TV 2)
Zulu Djævleræs (Nordisk Film, TV 2 Zulu)
Vild med dans (Mastiff, TV 2)
Det Nye Talkshow (DR, DR 1)
X Factor (Blu, DR 1)
 
Bedste Korte TV-Drama

Kristian (Respirator, TV 2 Zulu)
Manden med de gyldne ører (Nordisk..., DR 2)
2900 Happiness (Nordisk Film, TV 3)
Den 2. side (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Pagten (DR, DR 1)
 
Bedste Lange TV-Drama

Lulu & Leon (Fine & Mellow, TV 3)
Lærkevej (Cosmo Film, TV 2)
Blekingegade (Zentropa, TV 2)
Livvagterne (DR, DR 1)
Forbrydelsen II (DR, DR 1)
 
Årets Nyskabelse

De 7 drab (Selskabet.tv, TV 2)
Zulu Kvæg-Ræs (Eyeworks, TV 2 Zulu)
Den 2. side (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Det Nye Talkshow (DR Event, DR 1)
Ramasjang Sover (ZuperFilm & Mastiff, DR...)
 
Bedste Manus / Drama

Manden med de gyldne ører (Spooner & Bonde)
Lærkevej (Mette Heeno)
Livvagterne (Peter Thorsboe & Mai Brostrøm)
Forbrydelsen (Søren Sveistrup)
Pagten (Maya Ilsøe)
 
Bedste Fotograf / Drama

Dirk Brüel (Blekingegade)
Jan Pallesen (Pagten)
Rasmus Arrilt (Forbrydelsen)
Jakob Kusk (Livvagterne)
Jacob Kusk og Eric Kress (Manden med de...)
 
Bedste Klipper / Drama

Rikke Selin, Benjamin Binderup & Per Sandholt (Manden med de gyldne ører)
Henrik Vincent Thiesen (Pagten)
Steen Shapiro (Forbrydelsen)
Elin Prøjts (Pagten)
 
Bedste Tonemester / Drama

Morten Pilegaard Jespersen & Reda El-Kheloufi (Manden med de gyldne ører)
Morten Wille & Andreas Holtti (Pagten)
Nino Jacobsen (Forbrydelsen)
Jan Scott (Livvagterne)
Bedste TV-vært

Hans Pilgaard (TV 2)
Signe Lindkvist (DR)
Morten Spiegelhauer (TV 2)
Lisbeth Østergaard (TV 2)
Ida Wohlert (TV 2)
Mikkel Beha Erichsen (TV 2)
Anders Lund Madsen (DR)
Kim Bildsøe Lassen (DR)

 
Bedste Aktualitetsprogram

Go’ morgen Danmark (Nordisk Film, TV 2)
Mogensen & Kristiansen (TV 2 News, TV 2 News)
Debatten (DR, DR 2)
Klima 09: En aftale nærmer sig (DR, DR 1)
 
Bedste Børne- og Ungdomsprogram

Osman & Jeppe (Made In Valby, DR Ramasjang)
Barda  (Eyeworks, DR 1 & DR Ramasjang)
Fodboldpigerne (Monday Media, DR Ramasjang)
Gepetto News  (DR, DR 1 & DR Ramasjang)
Historietimen (Tiny Film, DR 1 & DR Ramasjang)
 
Bedste Realityprogram

Robinson Ekspeditionen (Strix Television, TV 3)
Paradise Hotel (Mastiff, TV 3)
Zulu Kvæg-Ræs (Eyeworks, TV 2 Zulu)
Dating in the Dark (Blu, Kanal 5)
Helvedes Køkken (Blu, TV 2)
 
Bedste Satireprogram / Comedy

Krysters Kartel (Made in Valby, DR 2)
Mørk & Jul v. 2.0 (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Skråplan (Made in Valby, DR 2)
Slemme Slemme Piger (STV, TV 2 Zulu)
Pirat TV på DR 2 (DR, DR 2)
 
Bedste TV-Event

X Factor - Finalen (Blu, DR 1)
Zulu Comedy Galla (Immergut, TV 2 Zulu)
Danmarks Indsamling 2010 (STV, DR 1)
Dansk Melodi Grand Prix 2010 (DR, DR 1)
The Greatest Debate on Earth (DR & BBC, DR 1)
 
Bedste TV-skuespiller

Lene Maria Christensen (Lulu & Leon)
Søs Egelind (Lærkevej)
Anette Støvelbæk (Lærkevej)
Sofie Gråbøl (Forbrydelsen II)
Mikael Birkkjær (Forbrydelsen II)
Cecilie Stenspil (Livvagterne)
Thomas Gabrielsson (Livvagterne)
Signe Egholm Olsen (Pagten)
 
Bedste Nyhedshistorie

Voldtægt i Fredericia (Station 2, TV 2)
Fusk med kød (Kontant, DR 1)
Reportage fra Askeskyen på Island (TV 2 Nyhed...)
Falsk Arabisk Jægerbog (TV 2 Nyhederne, TV 2)
De farlige læger (21 Søndag, DR 1)
 
Bedste TV-Trailer

Aloha (TV 2)
Danmark Knækker: "Party i provinsen" (DR 1)
Ramasjang Musikvideo (& Co., Radarfilm & DR)
Vild med dans (TV 2)
 
Bedste Web-tv

The Dæjli Show (jyskebank.tv)
The man who gave us Messi (Monday & In2media)
Perlevenner (dr.dk/pirattv)
 
Bedste Fotograf / Fakta

Lasse Egeskov (Danske Hollywoodfruer)
Henrik Kristensen (Historietimen)
Thomas Gerhardt (De 7 drab)
Jesper Mauritzen (Felthospitalet)
Morten Krüger (Kongehuset Indefra)
 
Bedste Klipper / Fakta

Al Fleming (Gal eller Genial)
Jacob Duus (De 7 drab)
David Rosenquist (Felthospitalet)
Kristian Heiden (Spise med Price)
 
Bedste Tonemester / Fakta

Steffen Breum (De 7 drab)
Kristian Heiden (Spise med Price)

 

 

 
 
 

  www.sv-online.dk  -  www.mediefonen.dk  -  www.juleweb.dk

© Copyright