Her er vinderne af TV-Prisen 2010

21. august 2010 | Af Svend-Vilhelm Mikkelsen | webmaster@mediefonen.dk



Foto: Allan Sundstrøm, DR

Fredag den 20. august blev årets TV-Priser uddelt under et stort show på Nordatlantens Brygge i København.

Særligt to programmer skilte sig ud, ved at løbe med en del af de mange priser. TV 2's faktaserie De 7 Drab vandt 5 ud af de i alt 28 priser, deriblandt prisen som Bedste Faktaserie og Årets Nyskabelse. DR's madprogram Spise med Price løb med 2 priser - prisen som Bedste Livsstilsprogram og Seerprisen.

Prisen som Årets Otto gik til Michael Meyerheim for hans mangeårige indsats som talkshow- og quizvært, blandt andet for hans medvirken til lanceringen af Lykkehjulet, Late Night Talkshow-genren i Danmark og Go' morgen Danmark. Det var hans tidligere morgen-medværtsinde Cecilie Frøkjær, der overrakte ham prisen.

Prisen som Årets Værtstalenter gik til Simon Talbot og Jacob Wilson fra TV 2's underholdningsprogram Bingo Banko.

Seerprisen

Ultimatum (Koncern, TV 2)
De unge mødre (Sand TV, Kanal 4)
X Factor (Blu, DR 1)

Spise med Price (DR, DR 2 & DR 1)
De 7 Drab (Selskabet.tv, TV 2)
Forbrydelsen II (DR, DR 1)
Manden med de gyldne ører (DR, DR 2)
Luksusfælden (Metronome, TV 3)
Paradise Hotel (Mastiff, TV 3)
Bonderøven (DR, DR 2)
 
Bedste Faktaserie

Operation X (Monday Media, TV 2)
De 7 Drab (Selskabet.tv, TV 2)
Kongehuset Indefra (DR, DR 1)
Felthospitalet (TV 2 Nyhederne, TV 2)
Ultimatum (Koncern, TV 2)
 
Bedste Sportsprogram

Onside (Viasat Sport, TV 3 +)
Tour de France: Studiet (TV 2 Sporten, TV 2)

LPS (TV 2 Sporten, TV 2)
 
Bedste Dokumentarprogram

Lille Voksen (Team Productions / Bastard..., TV 2)
Blekingegadebanden (Bastard Film, DR 1)
Manden som løj verden i krig (DR, DR 1)
SOS Fanget af pirater (DR, DR 1)
Flystyrt i Ishavet (TV 2 Østjylland, TV 2)
 
Bedste Livsstilsprogram

Luksusfælden (Metronome, TV 3)
Til middag hos... (Blu, TV 3)

Spise med Price  (DR, DR 2 & DR 1)
Bonderøven (DR, DR 2)
4-Stjernes Middag (SBS TV, Kanal 5)
 
Bedste TV-Underholdning

Dagens Mand (Blu, TV 2)
Zulu Djævleræs (Nordisk Film, TV 2 Zulu)
Vild med dans (Mastiff, TV 2)
Det Nye Talkshow (DR, DR 1)

X Factor (Blu, DR 1)
 
Bedste Korte TV-Drama

Kristian (Respirator, TV 2 Zulu)
Manden med de gyldne ører (Nordisk Film, DR 2)
2900 Happiness (Nordisk Film, TV 3)
Den 2. side (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Pagten (DR, DR 1)
 
Bedste Lange TV-Drama

Lulu & Leon (Fine & Mellow, TV 3)
Lærkevej (Cosmo Film, TV 2)
Blekingegade (Zentropa, TV 2)
Livvagterne (DR, DR 1)
Forbrydelsen II (DR, DR 1)
 
Årets Nyskabelse

De 7 drab (Selskabet.tv, TV 2)
Zulu Kvæg-Ræs (Eyeworks, TV 2 Zulu)
Den 2. side (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Det Nye Talkshow (DR Event, DR 1)
Ramasjang Sover (ZuperFilm & Mastiff, DR...)
 
Bedste Manus / Drama

Manden med de gyldne ører (Spooner & Bonde)
Lærkevej (Mette Heeno)
Livvagterne (Peter Thorsboe & Mai Brostrøm)
Forbrydelsen (Søren Sveistrup)
Pagten (Maya Ilsøe)
 
Bedste Fotograf / Drama

Dirk Brüel (Blekingegade)
Jan Pallesen (Pagten)
Rasmus Arrilt (Forbrydelsen)
Jakob Kusk (Livvagterne)
Jacob Kusk og Eric Kress (Manden med de...)
 
Bedste Klipper / Drama

Rikke Selin, Benjamin Binderup & Per Sandholt (Manden med de gyldne ører)
Henrik Vincent Thiesen (Pagten)
Steen Shapiro (Forbrydelsen)
Elin Prøjts (Pagten)
 
Bedste Tonemester / Drama

Morten Pilegaard Jespersen & Reda El-Kheloufi (Manden med de gyldne ører)
Morten Wille & Andreas Holtti (Pagten)
Nino Jacobsen (Forbrydelsen)
Jan Scott (Livvagterne)
Bedste TV-vært

Hans Pilgaard (TV 2)
Signe Lindkvist (DR)
Morten Spiegelhauer (TV 2)
Lisbeth Østergaard (TV 2)
Ida Wohlert (TV 2)
Mikkel Beha Erichsen (TV 2)

Anders Lund Madsen (DR)
Kim Bildsøe Lassen (DR)

 
Bedste Aktualitetsprogram

Go’ morgen Danmark (Nordisk Film, TV 2)
Mogensen & Kristiansen (TV 2 News, TV 2 News)
Debatten (DR, DR 2)
Klima 09: En aftale nærmer sig (DR, DR 1)
 
Bedste Børne- og Ungdomsprogram

Osman & Jeppe (Made In Valby, DR Ramasjang)
Barda  (Eyeworks, DR 1 & DR Ramasjang)
Fodboldpigerne (Monday Media, DR Ramasjang)
Gepetto News  (DR, DR 1 & DR Ramasjang)
Historietimen (Tiny Film, DR 1 & DR Ramasjang)
 
Bedste Realityprogram

Robinson Ekspeditionen (Strix Television, TV 3)
Paradise Hotel (Mastiff, TV 3)
Zulu Kvæg-Ræs (Eyeworks, TV 2 Zulu)
Dating in the Dark (Blu, Kanal 5)
Helvedes Køkken (Blu, TV 2)
 
Bedste Satireprogram / Comedy

Krysters Kartel (Made in Valby, DR 2)
Mørk & Jul v. 2.0 (TV 2 Networks, TV 2 Zulu)
Skråplan (Made in Valby, DR 2)
Slemme Slemme Piger (STV, TV 2 Zulu)
Pirat TV på DR 2 (DR, DR 2)
 
Bedste TV-Event

X Factor - Finalen (Blu, DR 1)
Zulu Comedy Galla (Immergut, TV 2 Zulu)
Danmarks Indsamling 2010 (STV, DR 1)
Dansk Melodi Grand Prix 2010 (DR, DR 1)
The Greatest Debate on Earth (DR & BBC, DR 1)
 
Bedste TV-skuespiller

Lene Maria Christensen (Lulu & Leon)
Søs Egelind (Lærkevej)
Anette Støvelbæk (Lærkevej)
Sofie Gråbøl (Forbrydelsen II)
Mikael Birkkjær (Forbrydelsen II)
Cecilie Stenspil (Livvagterne)
Thomas Gabrielsson (Livvagterne)

Signe Egholm Olsen (Pagten)  Læs mere
 
Bedste Nyhedshistorie

Voldtægt i Fredericia (Station 2, TV 2)
Fusk med kød (Kontant, DR 1)
Reportage fra Askeskyen på Island (TV 2 Nyhed...)
Falsk Arabisk Jægerbog (TV 2 Nyhederne, TV 2)
De farlige læger (21 Søndag, DR 1)
 
Bedste TV-Trailer

Aloha (TV 2)
Danmark Knækker: "Party i provinsen" (DR 1)
Ramasjang Musikvideo (& Co., Radarfilm & DR)
Vild med dans (TV 2)
 
Bedste Web-tv

The Dæjli Show (jyskebank.tv)
The man who gave us Messi (Monday & In2media)
Perlevenner (dr.dk/pirattv)
 
Bedste Fotograf / Fakta

Lasse Egeskov (Danske Hollywoodfruer)
Henrik Kristensen (Historietimen)

Thomas Gerhardt (De 7 drab)
Jesper Mauritzen (Felthospitalet)
Morten Krüger (Kongehuset Indefra)
 
Bedste Klipper / Fakta

Al Fleming (Gal eller Genial)
Jacob Duus (De 7 drab)
David Rosenquist (Felthospitalet)
Kristian Heiden (Spise med Price)
 
Bedste Tonemester / Fakta

Steffen Breum (De 7 drab)
Kristian Heiden (Spise med Price)

 


Relaterede artikler:

Juleweb: Signe Egholm Olsen vandt TV-Prisen for rolle i Pagten

Her er de nominerede til TV-Prisen 2010

 
 

  sv-online.dk  |  mediefonen.dk  |  juleweb.dk

© Copyright